نگهداری از ساعت های مچی

 

چگونه از ساعت های مچی خود مراقبت کنیم؟

یکی از مهم ترین وسایل شخصی که انسان در زندگی روزمره خود بسیار با آن سر و کار دارد ساعت است.در این مطلب یاد میگیریم که چگونه از ساعت های مچی عقربه ای و دیجیتال خود مراقبت کنیم.

یکی از ضروری ترین وسایل مورد نیاز برای ما یک ساعت مچی زیبا می باشد.

هنگام تهیه ساعت مچی علاوه بر آنکه باید به مدل آن دقت شود باید به وزن آن و همچنین راحت بودن آن هم اهمیت زیادی داده شود.

چگونگی مراقبت از قاب و بند ساعت:

بندهای فلزی باید به دقت در آب شسته شوند.اگر کثیفی خیلی زیاد بود آن را با صابون و آب تمیز و در نهایت با یک دستمال نرم با دقت خشک کنید.قاب ساعت باید به نرمی توسط پارچه نرم مرطوبی تمیز شود و سپس به دقت خشک شود.

بند های چرمی در تابستان یک مقدار شل می شوند،در این حالت ممکن است که بندهای چرمی عرق دست شما را به خود جذب کنند.یک بند تنگ چرمی نه تنها به هوا اجازه عبور از زیر بند را نمیدهد بلکه این امکان را به عرق مچ دست می دهد که به پوست شما آسیب برساند،مثل جوش زدن  و …

اگر بند چرمی ساعت شما توسط عرق دست شما خیس شد آن را از دست خود باز کنید و به آرامی و با پارچه ای نرم آن را تمیز کنید.

وقتی ساعتتان را از مچ دست باز می کنید آن را در محلی قرار دهید که تهویه هوا صورت بگیرد.هیچ وقت ساعتی که بند آن توسط عرق دست خیس است را در جعبه و یا محفظه ی در بسته قرار ندهید.

از قرار گرفتن ساعت در معرض آفتاب خودداری کنید.درغیر اینصورت، بند ساعت کم رنگ میشود و بتدریج از بین می رود.

تاثیرات عوامل خارجی مغناطیسی بر روی ساعت :

مغناطیس به روی ساعت های دیجیتال تاثیر زیاد و قابل توجه ندارد ولی بر روی ساعت های مکانیکی و باطری دار(که توسط موتور کوچک الکتریکی یا کوکی عقربه ها را به چرخ در می آورند) ممکن است تاثیرات قابل توجهی بتواند بگذارد.مغناطیس قوی بر عملکرد این ساعت ها تاثیر می گذارد.

خبر خوب برای این نوع ساعت ها این است که اگرچه آنها تحت تاثیر این اثر مغناطیسی عقب می افتند و یا خوب کار نمکنند اما هنگامی که ساعت را از منبع مغناطیسی دور میکنیم دوباره ساعت به خوبی گذشته شروع به فعالیت میکند.(البته مشخص است که باید آن را دوباره تنظیم کنید)

ساعت خود را در نزدیکی هدفون ، بلندگوهای قوی،یا آهن رباها و … قرار ندهید.مخلوط کننده های برقی و تمامی وسایل برقی ممکن است بتوانند مغناطیسی قابل توجهی برای اثر گذاشتن بر ساعت تولید کنند.

مراقبت های ویژه ای که باید در قبال ساعتتان انجام دهید:

ضربه : ساعت شما یک ابزار اندازه گیری دقیق میباشد.با آن با دقت رفتار کنید.در این صورت ساعت نیز به شما به خوبی هر چه تمام خدمت می کند.از ضربه های احتمالی به ساعت جلوگیری کنید.ضربه هایی که در اثر ورزش به وقوع میپیوندد مثل: تنیس یا گلف یا دوییدن مشکلی برای ساعت بوجود نمی آورد اما بعضی از ساعت ها با این نوع حرکت ها نیز به مشکل بر میخورند.

عرق بدن :از برخورد ساعت با عرق زیاد خودداری کنید و اگر این اتفاق افتاد به سرعت آن را پاک و تمیز بکنید.

تاثیرات دما بر روی ساعت : ساعت هایی که دارای باطری هستند خیلی کمتر از ساعت های اتوماتیک تحت تاثیر دمای هوا قرار میگیرند.ساعت های کوکی و اتوماتیک اگر هر هشت ساعت خوب کوک یا شارژ بشوند آن گاه به خوبی ساعت را نشان میدهند.دمای محیط بین 10 درجه سانتیگراد زیر صفر تا دمای 35 درجه سانتیگراد بالای صفر برای ساعت ها مناسب است.اگر در طول زمستان ساعت خود را از مچ دستتان باز کنید دقت نشان دادن زمان را از دست میدهد.اگر ساعت در بیرون قرار بگیرد در دمای کمتر از منهای 10 درجه سانتیگراد یا بالای 60 درجه سانتیگراد،در این صورت ساعت دیگر نمیتواند کار بکند.در ساعت های دیجیتال از کریستال مایع برای صفحه نمایش استفاده میشود که این مایع در دمای زیر نقطه انجماد به خوبی پاسخگو نیست و در دماهای بالا نیز تاریک میشوند.

عوامل شیمیایی : در دمای بالا کاهش چشمگیری پیدا می کند (بالای 40 درجه سانتیگراد) و حتی ممکن است از باطری مایعی به بیرون ترشح کند عمر باطری ، مواد شیمیایی ، گازها ، جیوه و غیره ممکن است رنگ قاب و بدنه و بند و قسمت های فلزی ساعت را عوض کنند.

ساعت خود را از عوامل ذکر شده محافظت نمایید.

رنگ قاب یا بند ساعت : برای ماندگاری بیشتر ساعت خود، از برخورد مواد شیمیایی،مواد شوینده،عطر و ادکلن و کلیه حلال ها جلوگیری نمایید. و در صورت برخورد با این مواد سریعا با آب بشویید.(البته بند چرمی را باید سریعا خشک کنید که صدمه کمتر ببیند).

 

 

منبع : www.zanbil.ir

 

یک پاسخ
  1. bahar 45 سال ago

پاسخ دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *